Niczym niezmącona – niczym nie zmącona

Dzień dobry,
czy w przypadku cytatu Moja radość niczym niezmącona zasadna jest pisownia oddzielna – Niczym nie zmącona – czy też nie?

Łączę wyrazy szacunku.
Niewątpliwie poprawna jest pisownia łączna, ponieważ (zgodnie z uchwałą Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN, podjętą w grudniu 1997 roku) każdy imiesłów przymiotnikowy, niezależnie od tego, czy wskazuje on na cechę, czy ma charakter czynnościowy, można zapisywać łącznie z nie.
Wspomniana uchwała zostawia jednak furtkę dla tych, którzy są przyzwyczajeni do pisowni tradycyjnej (rozdzielnej – gdy imiesłów wskazuje na czynność, łącznej – gdy wskazuje na cechę), w postaci zastrzeżenia „z możliwością świadomej pisowni rozdzielnej”.
Wyraz zmącony, występujący w wyrażeniu radość niczym nie+zmącona, można interpretować w sposób czynnościowy (‘radość, która nie została zmącona’). Wówczas pisownia rozdzielna jest uzasadniona. Oczywiście (przypomnę), poprawna jest też pisownia łączna.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski