Nie było trzydzieściorga pięciorga uczniów

„Nie było trzydziestu pięciu uczniów” czy „Nie było trzydzieścioro pięcioro uczniów”. Ta pierwsza forma wydaje się lepsza choćby z tego powodu, że łatwiej ją wymówić. Wymowa jeszcze się skomplikuje, jeśli odmienimy to przez przypadki.
Wymowa chyba nie stanowi problemu, drugie zdanie jest po prostu źle zbudowane. Poprawne by było w postaci: „Nie było trzydzieściorga pięciorga uczniów”. Między pierwszym a drugim zdaniem jest oczywiście różnica znaczeniowa: pierwsze sugeruje, że nie było tylko chłopców, drugie daje jasny sygnał, że chodzi także o uczennice.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski