Nie instargamuj!

Szanowna Poradnio,

Chciałbym spytać o pisownię czasowników pochodzących od nazw własnych, które słyszy się głównie w mowie potocznej. Np. w tekście, z którym mam do czynienia, jedna z postaci mówi: Nie [johnuj] mi tu, czyli 'nie zachowuj się jak John'. Słyszałem też słowo instagramuje, czyli korzysta z serwisu Instagram. Czy tego typu słowa pisać wielką literą, czy małą, tak jak przymiotniki? Dziękuję!

Szanowny Panie,

tego typu wyrazy piszemy małą literą, gdyż nie są to nazwy własne. Małą literą zapisujemy nawet rzeczowniki pospolite brzmiące identycznie jak nazwy własne (bo od nich powstałe), np. finka ('nóż').

Łączę pozdrowienia

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski