Nie lubili i ledwo sobie radzili

Czy poniższą wypowiedź – potoczną, w języku mówionym lub wymianie zdań na portalu społecznościowym –uznałaby Pani za błędną?

Słyszę, że spora część nauczycieli nie lubiła i ledwo sobie radziła z matematyką. Z imiesłowami też?

Chodzi o skrót od: nie lubiła (matematyki) i ledwie sobie z (nią) radziła.

Zdanie Spora część nauczycieli nie lubiła i ledwo sobie radziła z matematyką zawiera błędny skrót składniowy, polegający na pominięciu określenia (zaprzeczonego) czasownika (nie)lubić. Jeśli w zdaniu występują dwa wyrazy wymagające określeń w różnych formach, to nie można redukować tych określeń. A zatem skoro nie lubić wymaga dopełniacza (matematyki), a radzić sobie – konstrukcji „z + narzędnik” (z matematyką), to każdy z tych czasowników powinien zostać określony. Poprawna postać zdania to: Spora część nauczycieli nie lubiła matematyki i ledwo sobie z nią radziła. Dalsza część wypowiedzi zawiera formę z imiesłowami, która jest wymagana tylko przez radzić sobie (a już nie przez nie lubić). W takiej sytuacji lepiej posłużyć się jakąś formą omowną, np. To dotyczy też imiesłowów?

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski