Nie pozwól mu przejąć kontroli

Która forma jest poprawna: Nie pozwól mu przejąć kontroli czy Nie pozwól mu przejąć kontrolę? Wydawałoby się, że mam tu do czynienia z biernikiem, ale intuicja podpowiada, że to jednak dopełniacz. Nie potrafiłbym tego jednak uzasadnić. Czy mogę poprosić o pomoc?

Serdeczne pozdrowienia.
Intuicja Pana nie zawiodła – najwłaściwsza wersja to: Nie pozwól mu przejąć kontroli. Jeśli mamy konstrukcję „czasownik 1 (pozwolić) + czasownik 2, wymagający biernika (przejąć) + rzeczownik w bierniku, będący określeniem czasownika 2 (kontrola)”, to po wprowadzeniu negacji czasownika 1 zmieniamy biernik na dopełniacz (pozwól mu przejąć kontrolę – nie pozwól mu przejąć kontroli). Nie ma znaczenia tu fakt, że negacji podlega czasownik, który nie łączy się bezpośrednio z rzeczownikiem (a więc: pozwolić).
Uważa się też, że zdaniach takich, jak to przywołane, odległość między negacją a rzeczownikiem stanowiącym dopełnienie jest na tyle duża, że możliwe jest tu też dopełnienie biernikowe, a zatem: Nie pozwól mu przejąć kontrolę. Są to jednak konstrukcje oceniane gorzej niż te z dopełniaczem (Nie pozwól mu przejąć kontroli).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski