Nie sposób

Serdecznie pozdrawiam!

Mam kłopot z poprawną odmianą wyrażenia rozkład statystyczny w zdaniu:  Nie sposób sporządzić rozkładu statystycznego tematów i wątków na mapie uniwersum, utrwalonych przez artystę w jego obrazach. A może  Nie sposób sporządzić rozkład statystyczny...?

Będę wdzięczna za wyjaśnienie poprawnej formy.

Dziękuję.

Szanowna Pani,

po konstrukcji „nie sposó+ bezokolicznik” poprawny jest i biernik, i dopełniacz. A zatem można powiedzieć zarówno: Nie sposób sporządzić rozkładu statystycznego tematów, jak i: Nie sposób sporządzić rozkład statystyczny tematów.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski