Nie wiem, bracie Emilu

Dzień dobry.
Czy jest jakiś powód, dla którego słowo bracie w znaczeniu zakonnika powinno być pisane dużą literą? Przykładowo w zdaniu: „Nie wiem, bracie Emilu”. Rozumiem, że można by użyć dużej litery w przypadku pisania listu, lecz w przypadku zwykłego tekstu mam wątpliwości, czy ma to sens.
Przytoczony przykład pochodzi z dialogu – autentycznego lub fikcyjnego – a w każdym razie brzmi jak kwestia dialogowa. Zapisać go należy więc tak jak zdanie: „Nie wiem, panie Emilu”. Jeśli względy grzecznościowe w zwrotach kierowanych do osoby świeckiej wymagają użycia wielkiej litery – np. „Życzę Panu…” lub „Szanowny Pan…” (w adresie) – to wielką literą w analogicznych zwrotach do zakonnika powinny być pisane słowa ojciec, brat i ksiądz.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski