Niebawem i pozajutrze

 

Niebawem i pozajutrze

1.10.2020

Czy  za niebawem  (oznaczające w sumie to samo, co  niebawem) jest dopuszczalne i czy jest jakaś różnica (np. w ekspresji)? A może pisać łącznie,  zaniebawem, jak poniewczasie czy pozawczoraj?


Spotyka się też słowo zapojutrze (np. „jutro już zaczniesz siadać, zapojutrze zaś z wozu się będziesz wyrywał”). Czy jest ono zbudowane poprawnie, czy odnotowują je jakieś słowniki i czy oznacza to samo, co pojutrze, czy za więcej niż dwa dni?

Przysłówka niebawem nie łączymy z przyimkiem za, a zatem nie występuje wyrażenie za niebawem (zresztą, nie miałoby ono sensu). Słowa zapojutrze nie notują słowniki, do których dotarłam (czyli żaden ze słowników polszczyzny ogólnej, poczynając od SJP Lindego, a kończąc na współczesnych, ani „Słownik gwar polskich” Karłowicza. Istniał natomiast przysłówek pozajutrze (rejestrowany przez SJP pod red. W. Doroszewskiego) będący synonimem pojutrze.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!