Niebawem i pozajutrze

Czy  za niebawem  (oznaczające w sumie to samo, co  niebawem) jest dopuszczalne i czy jest jakaś różnica (np. w ekspresji)? A może pisać łącznie,  zaniebawem, jak poniewczasie czy pozawczoraj?

Spotyka się też słowo zapojutrze (np. „jutro już zaczniesz siadać, zapojutrze zaś z wozu się będziesz wyrywał”). Czy jest ono zbudowane poprawnie, czy odnotowują je jakieś słowniki i czy oznacza to samo, co pojutrze, czy za więcej niż dwa dni?

Przysłówka niebawem nie łączymy z przyimkiem za, a zatem nie występuje wyrażenie za niebawem (zresztą, nie miałoby ono sensu). Słowa zapojutrze nie notują słowniki, do których dotarłam (czyli żaden ze słowników polszczyzny ogólnej, poczynając od SJP Lindego, a kończąc na współczesnych, ani „Słownik gwar polskich” Karłowicza. Istniał natomiast przysłówek pozajutrze (rejestrowany przez SJP pod red. W. Doroszewskiego) będący synonimem pojutrze.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Szanowna Pani,

    określenie zaniebawem pojawia się w starszych tekstach. Trafiłam na nie w reportażu Ksawerego Pruszyńskiego: „Myślami człowiek przyzwyczaił się, że nie będzie już widział zaniebawem tych tu ludzi, a za to będzie widział tamtych, gdzieś daleko.” Ksawery Pruszyński, Lot do kraju, „Nowa Polska” t. V, z. 93/1945.

    Z serdecznymi pozdrowieniami

    Małgorzata Sopyło