Niebezzasadnie

Który zapis jest poprawny: niebezzasadnie czy nie bezzasadnie?

Wszystko zależy od kontekstu. Bezzasadnie to przysłówek utworzony od przymiotnika, a nie z takimi przysłówkami zapisujemy łącznie, np. Odmówiono mu wizy niebezzasadnie. Jeśli jednak partykuła nie wprowadza jakieś przeciwstawienie, stosujemy zapis rozłączny, np. Odmówiono mu wizy nie bezzasadnie, lecz opierając się na solidnych podstawach.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski