Niech (ci) będzie!

Kochana poradnio, chciałbym zapytać, skąd pochodzi zwrot niech ci będzie.

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Zwrotu „niech + zaimek osobowy w celowniku + będzie” (niech ci będzie, niech wam będzie, niech jej będzie) używamy, gdy chcemy wyrazić na coś zgodę, co do której nie jesteśmy do końca przekonani. Genetycznie rzecz biorąc, niech będzie jest formą 3. osoby trybu rozkazującego.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski