Niedobry pomysł na oznaczanie złożeń przymiotnikowych

Niedobry pomysł na oznaczanie złożeń przymiotnikowych
18.06.2016
18.06.2016
Szanowni Państwo,
jak powinnam odczytać procenty: Adam odniósł się do artykułu dotyczącego 45% cięć w oświacie? 45-procentowych?
I jeszcze: Pomysł z przekazaniem go policji wydał mi się dziwnyz przekazaniem czy przekazania?

Dziękuję.
Z poważaniem
Katarzyna C.
W przytoczonym zdaniu chodzi o czterdzistopięcioprocentowe cięcia, gdy tymczasem cyfrowo-symboliczny zapis mówi o czterdziestu pięciu procentach. Poprawny zapis to: …artykułu dotyczącego 45-procentowych (ewentualnie: 45-proc.) cięć w oświacie.
Zasadniczo w złożeniach przymiotnikowych nie należy stosować symboli graficznych, skrótów wyrazowych oraz oznaczeń jednostek miar, np. nie: 50%, 50-% lub 50%-owy (w zn. ‘50-procentowy’), 100-$ lub 100$-owy (w zn. ‘100-dolarowy’), 25-mln (w zn. ‘25-milionowy’), 150-mld (w zn. ‘150-miliardowy’), 5-km (w zn. ‘5-kilometrowy’), 35-mm (w zn. ‘35-milimetrowy’). Wyjątkowo dopuszcza się tego typu zapis w tych złożeniach, w których przymiotnik ma skrót słowny zakończony kropką, np. 25-proc. (w zn. ‘25-procentowy’), 10-godz. (w zn. ‘10-godzinny’), 30-sek. (w zn. ‘30-sekundowy’).

Rzeczownik pomysł ma trzy skodyfikowane w wydawnictwach poprawnościowych schematy składniowe: 1. pomysł czegoś, np. Pomysł nakręcenia filmu zrodził się w ciągu tygodnia; 2. pomysł na coś, np. Pomysł na film zrodził się w ciągu tygodnia; 3. pomysł do czegoś, np. Pomysły do swego filmu czerpał z życia.
Konstrukcja pomysł z kimś/czymś ma sporą frekwencję w tekstach medialnych, a wynika to zapewne z tego, że pozwala skracać wielowyrazowe struktury analityczne (przejaw tendencji do skrótu), por.
Pomysł z szybkimi autobusami jest ciekawy…
 zamiast: Pomysł wprowadzenia szybkich autobusów jest ciekawy…

Pomysł z Lewczukiem na prawej obronie…
 zamiast: Pomysł wystawienia Lewczuka na prawej obronie…

Niezależnie jednak od powyższego należy stosować wzorcowe schematy składniowe, tym bardziej że w wielu wypadkach pozwalają budować konstrukcje równie krótkie jak formacje niewzorcowe, por. Pomysł przekazania go policji wydał mi się dziwny.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego