Niedobry pomysł na oznaczanie złożeń przymiotnikowych

Szanowni Państwo,
jak powinnam odczytać procenty: Adam odniósł się do artykułu dotyczącego 45% cięć w oświacie? 45-procentowych?
I jeszcze: Pomysł z przekazaniem go policji wydał mi się dziwnyz przekazaniem czy przekazania?

Dziękuję.
Z poważaniem
Katarzyna C.
W przytoczonym zdaniu chodzi o czterdzistopięcioprocentowe cięcia, gdy tymczasem cyfrowo-symboliczny zapis mówi o czterdziestu pięciu procentach. Poprawny zapis to: …artykułu dotyczącego 45-procentowych (ewentualnie: 45-proc.) cięć w oświacie.
Zasadniczo w złożeniach przymiotnikowych nie należy stosować symboli graficznych, skrótów wyrazowych oraz oznaczeń jednostek miar, np. nie: 50%, 50-% lub 50%-owy (w zn. ‘50-procentowy’), 100-$ lub 100$-owy (w zn. ‘100-dolarowy’), 25-mln (w zn. ‘25-milionowy’), 150-mld (w zn. ‘150-miliardowy’), 5-km (w zn. ‘5-kilometrowy’), 35-mm (w zn. ‘35-milimetrowy’). Wyjątkowo dopuszcza się tego typu zapis w tych złożeniach, w których przymiotnik ma skrót słowny zakończony kropką, np. 25-proc. (w zn. ‘25-procentowy’), 10-godz. (w zn. ‘10-godzinny’), 30-sek. (w zn. ‘30-sekundowy’).

Rzeczownik pomysł ma trzy skodyfikowane w wydawnictwach poprawnościowych schematy składniowe: 1. pomysł czegoś, np. Pomysł nakręcenia filmu zrodził się w ciągu tygodnia; 2. pomysł na coś, np. Pomysł na film zrodził się w ciągu tygodnia; 3. pomysł do czegoś, np. Pomysły do swego filmu czerpał z życia.
Konstrukcja pomysł z kimś/czymś ma sporą frekwencję w tekstach medialnych, a wynika to zapewne z tego, że pozwala skracać wielowyrazowe struktury analityczne (przejaw tendencji do skrótu), por.
Pomysł z szybkimi autobusami jest ciekawy…
 zamiast: Pomysł wprowadzenia szybkich autobusów jest ciekawy…

Pomysł z Lewczukiem na prawej obronie…
 zamiast: Pomysł wystawienia Lewczuka na prawej obronie…

Niezależnie jednak od powyższego należy stosować wzorcowe schematy składniowe, tym bardziej że w wielu wypadkach pozwalają budować konstrukcje równie krótkie jak formacje niewzorcowe, por. Pomysł przekazania go policji wydał mi się dziwny.
Adam Wolański