Niejasne zdanie

Chciałbym się dowiedzieć co jest nie tak w konstrukcji zdania: „Według mnie sęk tkwi w Cirilli Fionie Elen Riannon, ale nie tej prawdziwej tylko fałszywej, jeżeli uznamy wydarzenia w w3 za kanoniczne, to pierwszą polityczną sprawą która rzuca nam się w oczy, jest to, że de facto ta wielka konspiracja dzięki której mógł zostać zawarty pokój w Cintrze, a Emhyr zyskał prawa do ziem za górami Amell, jest fakt że wszyscy znają prawdę”.

Szanowny Panie,

zdanie jest trudne w odbiorze — przede wszystkim ze względu na długość i zagmatwanie składniowe. Oprócz tego zawiera błędy interpunkcyjne, składniowe i błąd frazeologiczny. Po kolei:

  • frazeologizm z sękiem ma postać frazy: w tym sęk, nie łączy się z czasownikiem tkwić (powiemy: sęk w tym, że X zrobił coś, a nie: sęk tkwi w X); niepoprawna jest zatem konstrukcja sęk tkwi w Cirilli Fionie Elen Riannon;
  • element zaczynający się od słów: jeżeli uznamy wydarzenia... wyraża (jak można sądzić) odrębną myśl, niezwiązaną z poprzedzającą częścią, a zatem powinien stanowić nowe zdanie;
  • nie jest jasne, co miałoby znaczyć wyrażenie kanoniczne wydarzenia;
  • we fragmencie ...pierwszą polityczną sprawą która rzuca nam się w oczy, jest to, że... brak zgody między podmiotem (to) a orzeczeniem imiennym (jest sprawą) — zamiast pierwszą polityczną sprawą[...] jest to...należało napisać: pierwszą polityczną sprawą[...] jest ta...;
  • brak związku składniowego między elementami ta wielka konspiracjai jest fakt że wszyscy znają prawdę— ostatnia część tekstu jest tak zagmatwana i niejasna składniowo (nie wiadomo, co się z czym wiąże), że trudno ją zrozumieć;
  • tekst zawiera liczne błędy interpunkcyjne: brak przecinków przed elementami: tylko fałszywej, która rzuca nam się w oczy, dzięki której, że wszyscy znają prawdę.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Odnosząc się do słów prof. Katarzyny Kłosińskiej: „we fragmencie ...pierwszą polityczną sprawą która rzuca nam się w oczy, jest to, że... brak zgody między podmiotem (to) a orzeczeniem imiennym (jest sprawą) — zamiast pierwszą polityczną sprawą [...] jest to... należało napisać: pierwszą polityczną sprawą [...] jest ta...”, chciałbym zauważyć, że sens wypowiedzenia – jakkolwiek trudno uchwytny – jest nieco inny: pierwszą polityczną sprawą jest to (a nie tamto), a nie: pierwszą polityczną sprawą jest ta [sprawa] (a nie tamta). Fragment „to, że de facto ta wielka konspiracja [...]” jest frazą nominalną z korelatem „to” jako jej centrum, por. Pierwszą polityczną sprawą jest to, że... Innymi słowy: To, że..., jest pierwszą polityczną sprawą. Pierwszą polityczną sprawą jest inflacja. Innymi słowy: Inflacja jest pierwszą polityczną sprawą. Jak zaś piszą Z. Saloni i M. Świdziński w „Składni współczesnego języka polskiego”, zapowiednik zespolenia (korelat) to „albo forma wyrazowa leksemu rzeczownikowego (zaimkowego) TO, albo wyrażenie przyimkowe z taką formą” (s.148).

    Michał Machura