Niekończąca się historia z przyimkiem za

Dzień dobry,
Szanowna Poradnio,
piszę odnośnie wyrażeń czasu, bo nie jest to dla mnie całkowicie jasne.
Czy kontekst może modyfikować znaczenie zwrotu za rok, za dzień, jako po tym roku, po tym dniu, za tym rokiem. Nie tylko za rok jako za 365 dni.

Zwrot kolega jest starszy o dwa lata, a w prawdzie jest mniej bo nie ma dokładnego roku. Czy zwroty w sprawach różnicy wieku odnosić do RÓŻNIC ROKU, ROCZNIKOWO?

POZDRAWIAM
Jeśli osoba A urodziła się w grudniu 1970 roku, a osoba B urodziła się w styczniu 1972 roku, to de facto jest między nimi rok różnicy, nie zaś dwa lata. Nie powiemy wówczas, że B jest młodszy od A o dwa lata.
Na pytanie dotyczące wyrażenia „za + określenie czasu” odpowiadałam już wielokrotnie.

Z poważaniem
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski