Niemcy i Berlin przed zjednoczeniem

Jaka jest poprawna pisownia nazwy: Niemcy Zachodnie (Niemcy zachodnie) i w związku z tym Berlina Zachodniego (Berlina zachodniego)?
Zachodnia część Berlina po podziale miasta stała się odrębną jednostką polityczną o nazwie Berlin Zachodni, nie ma więc wątpliwości, że taka właśnie pisownia jest uzasadniona. Przez analogię pisało się czasem Berlin Wschodni, ale oficjalna nazwa tej części miasta brzmiała po prostu Berlin. Co do Niemiec to oficjalne nazwy krajów niemieckich brzmiały inaczej: Republika Federalna Niemiec i Niemiecka Republika Demokratyczna, dlatego pisownia Niemcy wschodnie i Niemcy zachodnie wydaje się bardziej uzasadniona. Oczywiście gdy przymiotnik występuje przed rzeczownikiem – np. wschodnie Niemcy, zachodni Berlin – odpowiednie sformułowanie traci nawet zewnętrzny kształt nazwy własnej i przymiotnik powinien być wówczas pisany małą literą.
Mirosław Bańko