Nieprawda, że miłość wszystko wybaczy…

Które zdanie jest poprawne: Miłość ci nic nie wybaczy czy też: Miłość ci niczego nie wybaczy.
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam
Elżbieta
Gdyby w zdaniu nie wystąpił zaimek nic, a jakiś inny wyraz, musiałby zostać użyty w dopełniaczu (np. Miłość nie wybaczy ci oszustwa). Zaimek nic ma jednak wyjątkowy charakter, bo w zdaniach z negacją może wystąpić w bierniku: Nic nie wiem, Nic nie widziałem, Nic nie rozumiem i Miłość ci nic nie wybaczy. Oczywiście, poprawna jest też konstrukcja z dopełniaczem: Miłość ci niczego nie wybaczy (jak: Niczego nie wiem, Niczego nie widziałem, Niczego nie rozumiem).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski