Nieprzyjacioły

W starszych tekstach można spotkać archaiczną formę nieprzyjacioły, ale w odszukanych przykładach zawsze trafiam jak raz na biernik (np. buławę złotą, / Którąś zwoiował swe nieprzyiacioły, Ukaż nam nieprzyjacioły kraju, miłuję swe nieprzyjacioły i nie chcę ich krzywdy). Czy to był również mianownik?
Nie. Forma nieprzyjacioły (i przyjacioły) była tylko biernikiem. Postać mianownika od zawsze brzmiała tak, jak brzmi obecnie: nieprzyjaciele (i przyjaciele).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski