Nietypowe (?) użycie po

Od niedawna trafiam w Sieci na sformułowania typu: połączyć się po WiFi (zamiast przez WiFi), wysłać plik po Bluetooth, przesłać coś po kablu itd.
Skąd się wzięła taka forma? Czy jest to element jakiejś gwary? Czy używanie takich wyrażeń jest poprawne?
Są to niewątpliwie użycia należące do języka środowiskowego (tzw. żargonu), w polszczyźnie ogólnej niepoprawne. Można sądzić, że powstały pod wpływem języka angielskiego albo pod wpływem podobnych struktur polskich (np. przesłać coś po łączach).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski