Niezbicie

„Do końca lipca niezbicie opublikowany zostanie drugi tom.”

Uznałbym to zdanie za niewątpliwie (a nie „niezbicie”) błędne, gdyby nie fakt, że napisał je edytor tekstów jednego z wydawnictw, polonista, dr hab. Czy zawodzi mnie tutaj moje poczucie poprawności językowej? Czy słowa „niezbicie” i „niewątpliwie” zawsze można stosować jako w pełni równoznaczne?

Z wyrazami szacunku

Tadeusz W. Drwal

Niezbicie to przysłówek odpowiadający znaczeniowo przymiotnikowi niezbity 'niedający się podważyć; taki, któremu nie można udowodnić niesłuszności, nieprawdziwości; nieodparty, pewny'. Powiemy zatem: Wykazać niezbicie czyjąś niewinność, Wierzyć w coś niezbicie, Być niezbicie pewnym czegoś (definicja i cytaty ze Słownika języka polskiego ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych PWN). W zdaniu Do końca lipca niezbicie opublikowany zostanie drugi tom zapewne pomylono przysłówek niezbicie z wyrażeniem na pewno. Nie jest to poprawne użycie.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski