Niger, nigerski

Szanowna Redakcjo,

intryguje mnie państwo Niger, a ściślej przymiotnik, który mógłby być od niego utworzony. Na nieszczęście Nigru, na mapie świata istnieje Nigeria, więc coś jest nigeryjskie. Co dzieje się z biednym Nigrem? Nie spotyka się raczej formy: "nigryjski". Przecież zdanie: rząd nigryjski został stworzony, zdaje się być dorzeczne i poprawne. Czy zatem pozostaje nam posługiwać się obejściami typu: rząd Nigru się ukonstytuował? Jak rzecz z tym Nigrem się przedstawia?

Jarek z Lublina

Przymiotnikiem od nazwy afrykańskiego państwa Niger jest słowoforma nigerski. Przymiotnik ten notuje m.in. Jan Grzenia w swoim Słowniku nazw własnych (Warszawa 1998, WN PWN). Wyraz ten jest dość powszechnie spotykany w uzusie, por. np.

Nigerski rzecznik policji Adily Toro poinformował, że w stolicy zniszczono 45 kościołów, pięć hoteli, 36 punktów z napojami, jeden sierociniec i jedną szkołę chrześcijańską.

Wybuch epidemii cholery w południowym Nigrze pozbawił już życia 12 osób i zaraził 201 – poinformował nigerski resort zdrowia.

Od upadku libijskiego reżimu Muammara Kadafiego dochodzi do starć wojsk Nigru z przemytnikami broni z sąsiedniej Libii – powiedział w piątek nigerski prezydent Mahamadou Issoufou.

W wyborach parlamentarnych, które odbywały się w tym samym czasie, rządząca Nigerska Partia na rzecz Demokracji i Socjalizmu (PNDS-Tarayya) zapewniła sobie 80 mandatów w 171-osobowym parlamencie.

Adam Wolański