No więc?

Szanowna Redakcjo, jak powinienem zapisać takie zdania: „No, więc?” – czy jednak: „No więc”. „No dobrze, to co powiesz na kawę?”, czy „No, dobrze, to co powiesz na kawę?” Jak widać, chodzi mi o przecinek.
Z góry dziękuję za poradę.
Obydwa zapisy są poprawne. Przecinek w podanych przykładach oznacza pauzę, jego brak – wymowę ciągłą. W takich wypadkach, jak podany, autor tekstu rozstrzyga o miejscu przecinka, dając tym samym instrukcję do odczytania tekstu. Może się z tym też wiązać pewna różnica znaczenia.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski