Norblin

Jak wymawiamy nazwisko Jana Piotra Norblina, polskiego malarza pochodzenia francuskiego: [norbl'in] z akcentem paroksytonicznym czy raczej z francuska – [norblę] z akcentem oksytonicznym?
Encyklopedia PWN-owska podaję wymowę francuską, a słowniki pooprawnej polszczyzny PWN w haśle Norblin o wymowie milczą, skąd można wnosić, że przewidują wymowę zgodną z polską pisownią. Że takie jest istotnie stanowisko polonistów, przekonuje nas Podręczny słownik poprawnej wymowy polskiej (W. Lubasia i S. Urbańczyka), którego autorzy ostrzegają przed wymową [norblyn]. Widać stąd, że akceptują wymowę [norblin] z typowym polskim akcentem paroksytonicznym – [n'orblin], nie [norbl'in].
Mirosław Bańko, PWN