Nowy znak interpunkcyjny?

Czy przed i po ukośniku, czyli znaku / stawia się spację? Np. dane rodziców/opiekunów. A jeśli wyrażenia są wieloczłonowe? Np. Martin Brown – gitara elektryczna/gitara basowa.
Kiedy tylko mogę, zniechęcam do używania znaku ukośnika w zwykłych tekstach. Językoznawcy niestety sami dają zły przykład, stosując go w swoich pracach. Proszę zauważyć, że nie ma ukośnika chyba w żadnym słowniku ortograficznym w zasadach pisowni. Przeciwko stosowaniu go przemawia nawet to, że nie wiadomo, czy i gdzie robić przy nim odstępy. Z typograficznego punktu widzenia najlepszy byłby krótki odstęp po obu stronach tego znaku, gdyż w przeciwnym razie tekst jest mało czytelny. Ale normy ortograficzne nie są tym samym, czym normy typograficzne. Ortograficzna poprawność powinna być dostępna każdemu, a nie tylko osobom profesjonalnie zajmującym się składem i drukiem.
W podanych przez Pana przykładach zamiast ukośnika proponuję więc zastosować spójnik lub inny znak interpunkcyjny, np. dane rodziców lub opiekunów albo Martin Brown – gitara elektryczna i gitara basowa, albo Martin Brown – gitara elektryczna lub gitara basowa (zależnie od intencji).
Mirosław Bańko