Nudny

Nudny
30.03.2016
30.03.2016
Szanowni Państwo,
zastanawiam się nad etymologicznym powiązaniem słów nudność i nuda. Szczególnie daje do myślenia frazeologizm nudny jak flaki z olejem, w którym chyba nie chodzi o to, że flaki z dodatkiem oleju są tak mało interesującą potrawą, ale że tłuste flaki w połączeniu z olejem oznaczają niezwykle tłuste danie, a więc mogące powodować nudności. Czy to dobry trop?

Z wyrazami szacunku
Czytelnik
We frazeologizmie nudny jak flaki z olejem wyzyskane zostało podobieństwo brzmieniowe przymiotnika nudny ‘mało interesujący’ i rzeczownika nudności ‘stan poprzedzający wymioty’.
Podobieństwo to jest nieprzypadkowe – wyrazy te bowiem mają wspólne pochodzenie, o czym może świadczyć to, że ich znaczenia „spotykają się” w czasowniku nudzić. Nudzić to przecież i ‘wywoływać uczucie nudy, znudzenia’, i (jako tzw. czasownik niewłaściwy, czyli mający niekompletny paradygmat: tylko 3. osobę liczby pojedynczej, i tworzący zdania bezpodmiotowe) ‘być w stanie poprzedzającym wymioty’. Podstawowy dla tej rodziny wyraz – rzeczownik nuda – jest zapożyczeniem wschodniosłowiańskim. W językach ruskich oznaczał początkowo przymus, ucisk, a następnie nieprzyjemny stan, nieprzyjemne samopoczucie. Jak pokazują współczesne znaczenia słów należących do tej rodziny, takie nieprzyjemne samopoczucie mogło być rozumiane dwojako – albo jako przykry stan psychiczny (wywołany bezczynnością), albo jako przykry stan fizyczny (wywołany np. zjedzeniem nieświeżej potrawy).
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego