Nukualofa

Która z form zapisu jest poprawna: Nuku’alofa czy Nukualofa? Pierwszy wariant występuje m.in. w Encyklopedii PWN, drugi zaś w WSO PWN.
Lepiej zdać się w tej sytuacji na słownik ortograficzny. Wielki słownik ortograficzny PWN (wyd. IV, dodruk poprawiony, red. E. Polański, Warszawa 2017, s. 775) podaje pisownię Nukualofa. Nuku’alofa to zapis oryginalny nazwy stolicy Królestwa Tonga (Polinezja). Zwracam uwagę na to, że słowo Nukualofa należy odmieniać według paradygmatu żeńskiego (D., Ms. Nukualofy, C. Nukualofie, B. Nukualofę, N. Nukualofą). Błędem jest więc pisanie: Atrakcje w Nukualofa; Interesują Cię bilety lotnicze z Nukualofa?; Zobacz wszystkie noclegi ze śniadaniem w Nukualofa (wynotowane z internetu).
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie