Numer PIN

Do pytania o numer PIN dodałbym jeszcze, że numer jako tłumaczenie angielskiego number jest w takim kontekście tłumaczeniem dość koślawym. Numer to w polszczyźnie liczba porządkowa. Poprawnym tłumaczeniem w tym znaczeniu byłaby liczba (PIN), bo PIN jest losową liczbą (układem cyfr), a nie numerem porządkowym, jak np. numer obozowy więźnia. Angielskie number  obsługuje oba znaczenia.

No ale nikt tego nie wychwycił dostatecznie wcześnie, a dziś już za późno.

Z poważaniem

Łukasz

Bardzo słuszna uwaga. Dziękujemy!

Porada opublikowana: 15.02.2021

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

    Liczba, losowa lub nie, nie jest ciągiem cyfr. Liczba wyraża ilość, wielkość, miarę czegoś. Liczba może być zapisana za pomocą ciągu cyfr, jednej cyfry, litery lub dowolnego innego umownego znaku. PIN jest numerem, jak numer telefonu. Powszechnie używane określenie „numer telefonu” nie jest związany z kolejnością czegokolwiek. Numer PESEL zawiera – w pierwszej części – informację o dacie urodzenia, ale druga jego część jest losowa. Numer PKD również niczego nie ustala w kolejności, podobnie jak numer konta bankowego. To nie są liczby – to numery. Częściowa tautologia wyrazu „numer” i ostatniej litery w skrócie PIN zdarza się w polskim raz po raz, patrz numer NIP, podatek VAT lub PIT, gra RPG, a nawet karabin ckm.

    Stanisław Tabor