O nazwie miejscowej Uherské Hradiště

Szanowni Państwo!
Jak należy odmieniać nazwę czeskiej miejscowości Uherské Hradiště? Czy formy Hradištia w dopełniaczu i Hradištiu w celowniku oraz miejscowniku są poprawne?
Z poważaniem,
Radosław Andrzejewski
Nie. Jak udało mi się ustalić (dziękuję p. Iwonie Imioło z Krakowa, tłumaczowi przysięgłemu i konferencyjnemu języków czeskiego i słowackiego), w czeszczyźnie nazwę miejscową Uherské Hradiště (dosł. Węgierskie Grodzisko) odmienia się następująco: D. Uherského Hradiště, C. Uherskému Hradišti, N. Uherským Hradištěm, Ms. Uherském Hradišti. Cała nazwa jest rodzaju nijakiego i podlega takiejże deklinacji (według wzoru miękkiego). Trzeba się tego nauczyć na pamięć albo… dać sobie spokój odmienianiem przez przypadki czeskiego oryginału (w druku widuje się różne błędne formy). Jeśli chodzi o artykulację, to w cząstce końcowej -diště członu Hradiště występuje d miękkie (zapisywane jako di-), ś bardziej środkowojęzykowe niż w wypadku polskiego sz, t miękkie i długie é. Dlatego wymawia się ją jako [diśt’e].
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie