O pisowni i odmianie nazwy własnej iPhone

Dzień dobry,
prowadzę serwis technologiczny, w którym często opisujemy telefony marki Apple – iPhone’y. Wiąże się z tym sporo problemów.
1. Zastanawia mnie, czy na początku zdania zaczynającego się od słowa iPhone powinniśmy zapisywać nazwę modelu małą czy dużą literą (zmieniając wówczas zapis nazwy własnej). Przykładowe zdanie: iPhone XS Max oferuje dwa aparaty.
2. Bardzo proszę o przypomnienie zasad poprawnej odmiany słowa iPhone.
3. Czy można używać spolszczonego ajfona?
Pozdrawiam
Ad 1. Kiedy obca nazwa własna zawiera na początku małą literę, tak właśnie jak iPhone, a rozpoczyna zdanie, wtedy jest rzeczywiście kłopot. W tym wypadku nie ma zastosowania reguła mówiąca o tym, że mała litera automatycznie przechodzi w wielką (np. przylądek Horn, ale Przylądek Horn stanowi najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej). Cóż, nie można ingerować w ortografię nomen proprium, dlatego trzeba napisać: iPhone XS Max oferuje dwa aparaty. Lepiej jest się jednak podeprzeć jakimś rzeczownikiem, przymiotnikiem lub zaimkiem i napisać: Apple iPhone XS Max oferuje dwa aparaty; Nowy iPhone XR wygląda imponująco czy Mój iPhone XS to prawdziwe cacko.
Ad 2. Odmiana iPhone wygląda następująco: l.poj. M. iPhone, D. iPhone’a, C. iPhone’owi, B. iPhone a. iPhone’a, N. iPhone’em, Ms. iPhonie, W. iPhonie!; l.mn. M. iPhone’y, D. iPhone’ów, C. iPhone’om, B. iPhone’y, N. iPhone’ami, Ms. iPhone’ach, W. iPhone’y! Apostrof po końcowym e w formach przypadków zależnych w l.poj. i l.mn. pojawia się dlatego, że jest ono nieme (niewymawiane). Jedynie w miejscowniku l.poj. obowiązuje pisownia iPhonie (bez apostrofu), gdyż twarde n przechodzi przed końcówką fleksyjną w miękkie ń zapisywane jako ni- (taka jest właściwość tego przypadka).
Ad 3. Niektórzy próbują już pisać – zamiast iPhoneajfon albo ajFon, albo Ajfon. Słowniki ortograficzne jednak tego nie aprobują…
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie