O pisowni medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia” itp.

Szanowna Poradnio,
jak poprawnie zapisywać nazwę miejskiego odznaczenia: medal Za Zasługi dla Miasta Torunia, Medal za Zasługi dla Miasta Torunia, medal „Za zasługi dla miasta Torunia”. A może wszystkie warianty są poprawne? Mamy też Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie i medale „Za zasługi dla obronności kraju”. I dlatego nic z tego nie rozumiem…

Ukłony dla Poradni
Andrzej Dembowski, Toruń
W odznaczeniach, medalach słowo medal czy jego wariant pluralny medale powinien być oddawany małą literą, a jego treść zasadnicza literami wielkimi (z wyjątkiem przyimków i spójników) i w cudzysłowie bądź kursywą. Czyli medal „Za Zasługi dla Miasta Torunia”, medale „Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie”, medale „Za zasługi dla Obronności Kraju” lub medal Za Zasługi dla Miasta Torunia, medale Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie, medale Za zasługi dla Obronności Kraju. Jest to ustalenie normatywne Wielkiego słownika ortograficznego PWN, red. E. Polański, Warszawa 2017, s. 666. Informuje on nas jeszcze o tym, że człon medal pisze się wielką literą jedynie w połączeniach Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Medal za Warszawę 1939–1945.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie