O pisowni nie w towarzystwie w ogóle, na pewno – cd.

Szanowni Eksperci!
„O pisowni nie w towarzystwie w ogóle, na pewno” – a właściwie odpowiedź p. M. Malinowskiego – budzi w jednym punkcie moje wątpliwości. Sądzę, że w przytoczonym przykładzie możemy napisać zarówno nieneutralne, jak i nie neutralne. Każda z tych pisowni ma (w moim odczuciu) nieco inny wydźwięk. Według mnie, trochę inaczej także należałoby rozłożyć akcenty, czytając te zdania głośno.
Brakuje mi miejsca na dłuższe wyjaśnienia, więc załączam tu serdeczne pozdrowienia.
Przypomnę, że chodzi o zdanie Jego zachowanie było wymowne, na pewno nieneutralne, powodujące chaos. Gdyby partykuła nie konfrontowała dwie cechy zachowania kogoś, by wyeksponować jedną z nich, wówczas, istotnie, należałoby napisać nie neutralne (rozdzielnie). Zdanie musiałoby jednak przybrać postać: Jego zachowanie było wymowne, ale na pewno nie neutralne. Kiedy brakuje spójnika ale, nie z przymiotnikiem zapisuje się łącznie i nie ma tu znaczenia, że „głośno czytając”, robimy pauzę między członami nie i neutralne.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie