O wielką literę w słowie szabat

 
O wielką literę w słowie szabat
8.02.2019
Czy nazwę święta Szabat piszemy dużą czy też małą literą? W publikacji powołującej się na Komisję Języka Religijnego czytam, że nazwy świąt należy pisać dużą literą: Wielkanoc, Boże Narodzenie, Środa Popielcowa..., a „Nazwy typu: pierwszy piątek miesiąca, szabat (szabas) małą literą, podobnie jak niedziela...”. Otóż Szabat jest najważniejszym świętem żydowskim, a nie zwyczajem. Literatura judaistyczna wymienia to święto z ogromnym szacunkiem, i wyłącznie dużą literą.
Nie tylko w Zasadach pisowni słownictwa religijnego R. Przybylskiej i W. Przyczyny, ale także we wszystkich słownikach ortograficznych słowo szabat (szabas, sabat) zapisane jest małą literą (traktuje się je tak samo jak niedzielę). Również w Wielkim słowniku poprawnej polszczyzny PWN pod redakcją A. Markowskiego (Warszawa 2004, s. 1130) czytamy: szabat a. szabas (nie: szabes) rel. ‘dzień świąteczny u żydów’: Obchodzić szabat. Jednak w Polskim słowniku judaistycznym. Dzieje. Kultura. Religia. Ludzie opracowanym przez Z. Borzymińską i R. Żebrowskiego podaje się zarówno pisownię szabat, jak i Szabat. Myślę, że z różnych powodów owa oboczność powinna trafić do przyszłych wydań słowników języka polskiego.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!