O wyrażeniu mała ojczyzna

Bardzo popularnym terminem stała się w ostatnich dekadach MAŁA OJCZYZNA
Jak powinno się pisać:
– mała ojczyzna
– „mała ojczyzna”
– Mała Ojczyzna
– „Mała Ojczyzna”
a może
– mała Ojczyzna
?
Wszystkie wersje są w poważnej literaturze humanistycznej obecne.

Dajmy na to, że chodzi o zdania:

To była moja MAŁA OJCZYZNA
Regionaliści to miłośnicy MAŁYCH OJCZYZN
Każdy ma swoją MAŁĄ OJCZYZNĘ

Pozdrawiam,
Damian Kasprzyk
Łódź
Najlepiej zapisywać obydwa człony małymi literami, czyli mała ojczyzna (‘miejsce, z którym ktoś jest związany emocjonalnie, ponieważ tam się urodził, wychował lub mieszka’), gdyż chodzi o wyrażenie apelatywne (małych ojczyzn istnieje bardzo wiele). Cudzysłów jest zbędny. W sieci łatwo natrafić na taką właśnie pisownię („Czytelnicy «Życia Bytomskiego» odpowiadali w internetowej sondzie na pytanie: «Czy Bytom jest dla Państwa małą ojczyzną?»„). Jak widać, redakcja tak właśnie potraktowała ortograficznie człon mała ojczyzna. Ze względów uczuciowych można jednak napisać Mała Ojczyzna. Zezwala na to reguła 19. Użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych [99] 19.3 (vide Wielki słownik ortograficzny PWN, red. E. Polański, Warszawa 2010, część wstępna, s. 55). Przytoczone przez internautę zdania powinny zatem przybrać albo postać: To była moja mała ojczyzna; Regionaliści to miłośnicy małych ojczyzn; Każdy ma swoją małą ojczyznę, albo postać: To była moja Mała Ojczyzna; Regionaliści to miłośnicy Małych Ojczyzn; Każdy ma swoją Małą Ojczyznę.
Maciej Malinowski, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie