OK

Mówi się, że coś jest OK. Czy można prosić o wyjaśnienie pochodzenia/znaczenia słowa okej?
Okej jest z pochodzenia angielskie, a ściślej biorąc amerykańskie, pochodzi od okay – fonetycznego zapisu akronimu OK. O pochodzeniu tego ostatniego można usłyszeć wiele hipotez, niektóre powtórzono w słownikach internetowych. Wiarygodny słownik oksfordzki (drukowany) wywodzi OK z wyrażenia all correct, sloganu wyborczego amerykańskiego prezydenta Van Burena z 1840 roku, a także ze skróconej formy jego przezwiska Old Kinderhook, powstałego od miejsca jego urodzenia (The New Oxford Dictionary od English).
O znaczeniach angielskiego OK i okay nie piszę, bo są powszechnie znane. W razie potrzeby można znaleźć ich opis np. we wspomnianym słowniku oksfordzkim (dla języka angielskiego) i w Innym słowniku języka polskiego (dla polszczyzny). Analiza podobieństw i różnic między użyciem angielskiego okay i polskiego okej mogłaby być tematem ciekawej pracy studenckiej.
Mirosław Bańko, PWN