Obarczony błędem

Szanowna Redakcjo,
w NSPP przy haśle obarczyć mamy: „Poprawnie używane tylko z rzeczownikami oznaczającymi osoby. Niepoprawnie z rzeczownikami oznaczającymi pojęcia abstrakcyjne. Np. Projekty ustaw były obarczone wadami, poprawnie: miały liczne wady. Wyniki badań mogą być obarczone błędami, poprawnie: mogą zawierać błędy. Pojęcia obarczone znaczeniem pejoratywnym, poprawnie: mające znaczenie pejoratywne”.
Czy na pewno obarczony błędem to poprawne sformułowanie?
Pozdrawiam
A.K.
Nie zgadzam się z rozstrzygnięciem NSPP – zwrot coś jest obarczone błędem jest używany w nieco innych kontekstach niż coś zawiera błąd. Powiemy: Wypracowanie Jasia zawierało liczne błędy, ale Wyniki badań mogą być obarczone błędami (i, oczywiście: Wyniki badań zawierały błędy). Drugie zdanie ma trochę inny sens niż pierwsze i trzecie – informuje, że w badaniach mogą być błędy jakby z założenia, że zakładamy, iż w badaniach mogą być błędy. Obarczenie rozumiemy tu jako coś, co jest z góry przypisane czemuś i na to w pewnym stopniu wpływa.
Jak pisałam w poprzedniej poradzie, zwrot ten jest rejestrowany przez ISJP.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski