Obkrążyć

Szanowni Państwo,

spotkałem się już kilkukrotnie z użyciem słowa obkrążyć, jednakże nie znalazłem go w żadnym słowniku. Czy jest to wyraz niepoprawny, czy może staropolski lub regionalizm?

Pozdrawiam

Szanowny Panie,

ob- to wariantywna, rzadsza forma przedrostka o-. Wariantywność ta dotyczy części czasowników, np. obkleić / okleić, obkładać / okładać, obkopać / okopać, obkupić się / okupić się. Inna część zawiera o- (np. opiec, okraść) lub ob- (obkurczyć, objadać, obgotować). Czasownik obkrążyć jest więc poprawnym wariantem okrążyć; współcześnie używa się go bardzo rzadko, przez co nie notują go słowniki, ale funkcjonował w polszczyźnie od początku (rejestrują go dawne leksykony).

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski