Obok

Mam pytanie o sformułowanie, które – nadużywane – wydaje się kalką językową z angielskiego, a mianowicie chodzi o używanie wyrazu obok i zaimków wskazujących w zdaniach typu: Pałac Kultury obok Pałacu w Wilanowie to największa atrakcja turystyczna Warszawy. W dawniejszych przewodnikach napisałoby się raczej Pałac Kultury i Pałac w Wilanowie należą do największych atrakcji turystycznych w Warszawie, unikając niezręcznego użycia słowa obok. Czy moje wrażenie jest trafne?
Przyimek obok wskazuje przede wszystkim na lokalizację (Obok Pałacu Kultury i Nauki jest dworzec kolejowy). Bywa używany jako synonim oprócz (Obok fizyki studiowała matematykę), lecz jest to niezalecane, a w sytuacjach, w których dochodzi do dwuznaczności, tzn. gdy obok może znaczyć zarówno ‘w pobliżu’, jak i ‘oprócz’ – wręcz błędne. Ze zdania Pałac Kultury obok pałacu w Wilanowie to największa atrakcja turystyczna Warszawy ktoś (kto nie zna miasta) może wywnioskować, że pałac w Wilanowie i PKiN sąsiadują ze sobą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski