Obok

 
Obok
17.06.2020
Mam pytanie o sformułowanie, które – nadużywane – wydaje się kalką językową z angielskiego, a mianowicie chodzi o używanie wyrazu obok i zaimków wskazujących w zdaniach typu: Pałac Kultury obok Pałacu w Wilanowie to największa atrakcja turystyczna Warszawy. W dawniejszych przewodnikach napisałoby się raczej Pałac Kultury i Pałac w Wilanowie należą do największych atrakcji turystycznych w Warszawie, unikając niezręcznego użycia słowa obok. Czy moje wrażenie jest trafne?
Przyimek obok wskazuje przede wszystkim na lokalizację (Obok Pałacu Kultury i Nauki jest dworzec kolejowy). Bywa używany jako synonim oprócz (Obok fizyki studiowała matematykę), lecz jest to niezalecane, a w sytuacjach, w których dochodzi do dwuznaczności, tzn. gdy obok może znaczyć zarówno ‘w pobliżu’, jak i ‘oprócz’ – wręcz błędne. Ze zdania Pałac Kultury obok pałacu w Wilanowie to największa atrakcja turystyczna Warszawy ktoś (kto nie zna miasta) może wywnioskować, że pałac w Wilanowie i PKiN sąsiadują ze sobą.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!