Obraniać się

Szanowni Państwo,

W Rzeczpospolitej, dość cenionej gazecie przeczytałem, że "40 proc. doktorantów obrania prace doktorskie". Czy taka postać czasownika jest w ogóle poprawna? Myślałem, że można w czasie teraźniejszym powiedzieć tylko, że broni prace doktorskie.

Z poważaniem,

Łukasz

Szanowny Panie,

ja sama (i zapewne większość naszych Czytelników) powiedziałabym: broni prace doktorskie. Jednak, jak się okazuje, czasownik obraniać jest rejestrowany przez SJP pod red. W. Doroszewskiego (w haśle obronić) z kwalifikatorem „rzadkie” i w znaczeniach innych niż to, które nas interesuje. Dlatego mimo wszystko byłabym za tym, żeby w odniesieniu do pomyślnego zakończenia procedury doktorskiej używać czasownika bronić.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski