Oczekiwać

Dzień dobry.

Chciałabym zapytać, czy czasownik oczekiwać może łączyć się zarówno ze spójnikiem że, jak i ze spójnikiem żeby.

Przykład:

Oczekuję, że mój przyszły partner nie będzie miał nałogów.

Oczekuję, żeby mój przyszły partner nie miał nałogów.

Oczekuję, żebyś to zrobił na jutro.

Jestem pewna co do pierwszej wersji, natomiast nie umiem znaleźć informacji na temat poprawności konstrukcji w drugim i trzecim zdaniu.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam serdecznie

Anna

Szanowna Pani,

oba typy konstrukcji są poprawne. Spójnik żeby jest używany po czasownikach, zwykle zaprzeczonych, wyrażających opinię czy wolę – a z taką sytuacją mamy do czynienia w przytoczonych zdaniach.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski