Od kogo pożyczyliśmy szal?

Słowo szal wywodzi się z języka angielskiego. Czy wiadomo, za pośrednictwem jakiego języka przeniknęło ono do polszczyzny? Był to język francuski czy niemiecki?
U źródeł polskiego szala tkwi perski shal, oznaczający długi pas tkaniny służący do uformowania turbanu. Wyraz ten trafił do różnych języków europejskich bezpośrednio (por. francuski châle, angielski shawl) lub pośrednio (niemiecki Shawl – z angielskiego). Trudno jednoznacznie orzec, który z nich był bezpośrednim „dawcą” szala do polszczyzny.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski