Od..., poprzez...(,) aż po...

Od... do... aż po...

Szanowna Poradnio, czy konstrukcje zdań typu: „Od... do... aż po...” wymagają oddzielania kolejnych członów zdań przecinkami, na przykład: „Od pierwszej wojny, po czasy okupacji, aż po bunt poznańskich robotników”.

Z szacunkiem

Przede wszystkim konstrukcje ukazujące różne etapy jakiegoś procesu nie zawierają przyimka do ani po, lecz poprzez (chodzi oczywiście o wskazanie na etap środkowy). Przecinek stawiamy przed poprzez (zawsze), natomiast przed nie jest to wymagane. Przytoczone przez Pana zdanie może zatem przybrać dwie postaci interpunkcyjne: Od pierwszej wojny, poprzez czasy okupacji aż po bunt poznańskich robotników oraz Od pierwszej wojny, poprzez czasy okupacji, aż po bunt poznańskich robotników.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski