Odmieniać nazwiska męskie na -a?

Czytam czasami na jednym z portali teksty dziennikarza-amatora Henryka Grymuzy. Ten pan twierdzi, że jego nazwisko Grymuza nie odmienia się. Czy ma rację. Czy Henryka Grymuzy czy Henryka Grymuza? Z Henrykiem Grymuzą czy Henrykiem Grymuza?
Nazwiska męskie zakończone głoską a, o ile nie jest to głoska akcentowana, odmieniają się w liczbie pojedynczej tak jak rzeczowniki pospolite żeńskie o tym samym zakończeniu. Przeciwko ich pozostawianiu w formie mianownika, nawet jeśli towarzyszy im odmienione imię, przemawia niebezpieczeństwo błędnego odtworzenia formy mianownikowej. W szczególności Henryk Grymuza ryzykuje, że ktoś, kto usłyszy o artykule Henryka Grymuza, uzna, że jego autor nazywa się Henryk Grymuz.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski