Odmieniamy rosyjskie nazwiska zakończone na -ich/-ych

Chciałbym skonsultować odmianę rosyjskich nazwisk z zakończeniem "-ich", "-ych", np. Podlesnych, Czernych, Chamuckich, Szackich, Ilinych. Czy te nazwiska w języku polskim odmieniamy? Liczę na Państwa arbitraż w tej sprawie.

Pozdrawiam,

Rafał Tomkowiak

Nazwiska tego typu odmieniamy tak jak polskie rzeczowniki męskożywotne zakończone na -ch (np. oprych, mnich), por. np.

M. Czernych, Szackich

D. Czernycha, Szackicha

C. Czernychowi, Szackichowi

B. Czernycha, Szackicha

N. Czernychem, Szackichem

Ms. Czernychu, Szackichu

Nazwiska te możemy też pozostawić bez odmiany, jednakowoż poprzedziwszy je wówczas jakimś odmiennym rzeczownikiem, por. np. spotkanie z ministrem Czernych; wizyta profesora Szackich.

Adam Wolański