Odnośnie

Zastrzeżenia odnośnie do programu
czy
zastrzeżenia odnośnie programu?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Joanna Pacana
Czasownik odnosić wymaga użycia wyrażenia do czegoś (Odnosił te słowa do niego), a zatem i odnośnie ma taką łączliwość (a więc: zastrzeżenia odnośnie do programu). Jako poprawne kodyfikowane jest tylko wyrażenie odnośnie do czegoś. Jak jednak wskazuje praktyka, częściej niż odnośnie do czegoś mówimy odnośnie czegoś – ta ostatnia konstrukcja jest jednak niezalecana.
Warto też pamiętać o tym, że w wielu sytuacjach można pominąć odnośnie – można sądzić, że zamiast zastrzeżenia odnośnie do programu wystarczy powiedzieć zastrzeżenia do programu.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski