Odpowiednia interpunkcja\nprzysłówka odpowiednio

Odpowiednia interpunkcja przysłówka odpowiednio

1.10.2022
1.10.2022

Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii ewentualnego stosowania przecinków przy posługiwaniu się wyrazem „odpowiednio”. W kontekście „Przepisy art. 23 stosuje się odpowiednio do rozwiązywania sporów przez organy inne niż sąd arbitrażowy” nie stawia się przecinka. Natomiast w zdaniu „Wniosek składa się, odpowiednio, do wójta albo burmistrza” ja wstawiłam przecinki przed i po wyrazie „odpowiednio”, bo uważam to za wtrącenie. Czy taka interpunkcja jest prawidłowa?

W ocenie, czy jakiś fragment tekstu jest wtrąceniem, czy elementem związku składniowego, mamy pewną swobodę. Jeśli autor tekstu odczuwa, że dany wyraz lub wyrażenie stanowi rodzaj wtrącenia, powinien wydzielić ten fragment obustronnie przecinkami, ewentualnie myślnikami. Odpowiednikiem tych znaków interpunkcyjnych w żywej mowie byłyby przestanki oddechowe, które uwypukliłyby wtrąconą treść wypowiedzenia.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Zapraszamy do udziału w plebiscycie

MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

WYRAŻAJ SIĘ... PO POLSKU!

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Zagłosuj
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. Gottlieba Daimlera 2. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym o przysługujących Państwu Prawach, znajdą Państwo w Polityce Prywatności.

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2022"!