Odpowiednia interpunkcja przysłówka odpowiednio

Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii ewentualnego stosowania przecinków przy posługiwaniu się wyrazem „odpowiednio”. W kontekście „Przepisy art. 23 stosuje się odpowiednio do rozwiązywania sporów przez organy inne niż sąd arbitrażowy” nie stawia się przecinka. Natomiast w zdaniu „Wniosek składa się, odpowiednio, do wójta albo burmistrza” ja wstawiłam przecinki przed i po wyrazie „odpowiednio”, bo uważam to za wtrącenie. Czy taka interpunkcja jest prawidłowa?

W ocenie, czy jakiś fragment tekstu jest wtrąceniem, czy elementem związku składniowego, mamy pewną swobodę. Jeśli autor tekstu odczuwa, że dany wyraz lub wyrażenie stanowi rodzaj wtrącenia, powinien wydzielić ten fragment obustronnie przecinkami, ewentualnie myślnikami. Odpowiednikiem tych znaków interpunkcyjnych w żywej mowie byłyby przestanki oddechowe, które uwypukliłyby wtrąconą treść wypowiedzenia.

Adam Wolański