Odwołanie

Dzień dobry,
czy w sformułowaniu odwołanie ze składu pana xy odmiana nazwiska będzie w dopełniaczu (np. odwołanie ze składu pana Bani), czy w bierniku (pana Banię) ?
Dziękuję
Jarek
Rzeczownik odwołanie łączymy z dopełniaczem (odwołanie – kogo?, czego?), a zatem powiemy: odwołanie pana Bani. Gdybyśmy posłużyli się czasownikiem odwołać, to jego określenie musiałoby przybrać postać biernika (odwołać – kogo?, co?), czyli: Odwołał pana Banię.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski