Oglądać na dziesiątą stronę

Spotkałam się ostatnio w artykule ze stwierdzeniem oglądać coś na dziesiątą stronęCzy oznacza to tyle co z każdej strony, bardzo dokładnie? Czy może dziesiąta strona niesie jakieś dodatkowe znaczenie, którego nie udało mi się odszukać?

Zwrot oglądać coś na dziesiątą stronę nie ma – jak można sądzić – statusu związku frazeologicznego, bo nie wydaje się utrwalony. Jedyne jego użycia, jakie znalazłam w internetcie, pochodzą z tego samego artykułu, wielokrotnie cytowanego: „Każdy, kto wyrzuca na śmietnik dokumenty lub korespondencje, zawierające szczegółowe informacje o innych osobach, może się spodziewać bliskiego spotkania z prokuratorem. 37-letnia Agnieszka C. z Chrzanowa będzie teraz pewnie oglądać na dziesiątą stronę każdy papier, zanim trafi on do kosza” (https://przelom.pl/14596-list-od-waldka-lepiej-spalic.html). Mamy tu więc do czynienia z doraźnie utworzoną metaforą oznaczającą bardzo dokładne sprawdzenie czegoś.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski