Ojcze nasz

Dzień dobry!
Która pisownia jest poprawna i dlaczego: Ojcze nasz czy Ojcze Nasz? SO PWN i SPP PWN w wersji elektronicznej (2000 r.) podaje wyraz ojczenasz, a w przykładach: „Zmów kilka ojczenaszów”. Ale ndm: „Zmówić pięć modlitw Ojcze Nasz”. Encyklopedia PWN w wersji on-line podaje natomiast odsyłacz „Ojcze Nasz > Modlitwa Pańska”, jednak w haśle „Modlitwa Pańska” czytamy: „Modlitwa Pańska, Ojcze nasz […]”.
Jakiego rodzaju gramatycznego jest ten związek wyrazowy?
Tu chodzi o dwie jednostki leksykalne. Ojcze nasz to tytuł modlitwy utworzony od jej pierwszych słów (spotykany często zapis Ojcze Nasz nie ma uzasadnienia). Od początkowych słów modlitwy powstał następnie wyraz potoczny ojczenasz (dość podobnie od Zdrowaś Mario powstała zdrowaśka).
Wyraz ojczenasz jest rodzaju męskiego, a odmienia się jak rzeczownik nieżywotny.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski