Okołomiesiączkowo

Dzień dobry

Chciałam zapytać, czy słowo okołomiesiączkowo jest poprawne. Zostało użyte w zdaniu Objawy występują okołomiesiączkowo.

Dziękuję i pozdrawiam

Ewa

Szanowna Pani,

niewątpliwie poprawnie utworzonym słowem jest przymiotnik okołomiesiączkowy (notowany zresztą przez WSO).

Około- bowiem to (między innymi) pierwszy człon przymiotników złożonych wskazujący na bliskie położenie czegoś, bliskie występowanie czegoś (por. okołobudżetowy, okołoporodowy itd.). Choć słowniki na ogół nie notują przysłówków utworzonych od przymiotników zawierających około-, to można uznać je za całkowicie regularne, dlatego też nie miałabym zastrzeżeń do przysłówka okołomiesiączkowo.

Z pozdrowieniami

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski