Określanie godzin i minut

Szanowni Państwo,
mam pytanie związane z wypowiadaniem czasu.
Czy tak samo, jak mówimy 20 minut po np. 17, to możemy powiedzieć 50 minut po 17?
Czy może w takiej sytuacji bardziej wypada powiedzieć za 10 minut godzina 17?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Jeśli używamy potocznych określeń czasu, to godziny mierzymy połówkami – mówimy Jest dwadzieścia pięć po trzeciej i Jest za dwadzieścia pięć czwarta. W sytuacjach oficjalnych posługujemy się pełnym, 60-minutowym zakresem minut, ale wówczas stosujemy inną konstrukcję: Jest piętnasta (trzecia – szczególnie, jeśli mowa o godzinie trzeciej nad ranem) trzydzieści pięć. Nie mówimy ani: za trzydzieści pięć czwarta, ani trzydzieści pięć po trzeciej. A zatem nie powiemy też: Jest pięćdziesiąt po szesnastej, lecz Jest szesnasta pięćdziesiąt lub (potocznie) Jest za dziesięć piąta.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski