Określenie osoby mówiącej

Dzień dobry. Chcę przytoczyć fragment wypowiedzi osoby udzielającej wywiadu. Nie chcę podawać jej imienia ani nazwiska. Znalazłam w artykule (Narrator 1) Dalej (Narrator 2). W innym z kolei (OB 1) (OB 2). Czy to właśnie to, o co mi chodzi? Co konkretnie oznacza OB? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam - JL

Pytanie jest zbyt enigmatyczne, by udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie wiemy, ani w jakim tekście ma być umieszczony fragment czyjejś wypowiedzi, ani dlaczego dane autora tej wypowiedzi mają pozostać nieznane (względy prawnoautorskie!).

Konwencja z określeniami typu Narrator 1, Narrator 2 itd. jest stosowana przede wszystkim w scenariuszach różnego typu widowisk, por. np.

Narrator 1: Witajcie moi drodzy, na pewno zastanawiacie się, co was czeka? Obiecuję ciekawą przygodę.

Narrator 2: Co ty tam skrzeczysz? Jaką przygodę? Dzieci nie słuchajcie jej. Idźcie do domu, na pewno się wynudzicie. Ja wam to mówię.

Narrator 1: Udam, że tego nie słyszałam. Dawno, dawno temu...

Narrator 2: Może wczoraj...

Narrator 1: ...w pewnym królestwie, władca miał duży kłopot ze swoją córką, która choć ładna, miała jedną wadę. Ciągle się złościła i na wszystkich pokrzykiwała.

Narrator 2: No teraz, to już przesadziłaś, żeby tak źle osądzać to niewinne dziewczę.

Narrator 1: Niewinne?... Zresztą przekonajcie się sami.

Bywa także stosowana w transkrypcjach tekstów narracyjnych przytaczanych w innego typu publikacjach (np. w tekstach naukowych), por.

Narrator 1 w trakcie pierwszej sesji opowiada następującą bajkę:

Bajka 3.

Narrator 1: Dawno, dawno temu była sobie mała żabka.

Narrator 2: Dużo żabek, które skakało.

Narrator 1: Ta mała żabka była bardzo fajną żabką, bo miała...

Narrator 2: Ona nie była fajną żabką!

Narrator 1: Ta żabka miała mnóstwo wspaniałych pomysłów.

Jak widać z powyższego, konwencja ta pojawia się w tekstach dialogowych lub w tekstach z obszernymi wstawkami dialogowymi. Jeśli osoba kierująca pytanie do Poradni chciałaby umieścić czyjąś wypowiedź właśnie w tego rodzaju tekście, konwencja ta jest godna polecenia. Trudno natomiast powiedzieć cokolwiek o określeniach typu OB1, OB2 itd., ponieważ nie są powszechnie stosowane i – jak widać – nie są zrozumiałe same przez się.

Adam Wolański