Okulary słoneczne czy okulary przeciwsłoneczne?

Szanowna Redakcjo!

Zgodnie z zasadami języka polskiego nosi się okulary słoneczne czy przeciwsłoneczne? Czy ta pierwsza wersja nie przyszła do nas z zagranicy, gdzie nosi się sunglasses, lunettes de soleil?

Pozdrawiam

Istotnie, najwłaściwszą, bo najpełniej oddającą istotę rzeczy, nazwą jest okulary przeciwsłoneczne. Jednak w użyciu (jak wskazuje kwerenda w Narodowym Korpusie Języka Polskiego) jest także wyrażenie okulary słoneczne, które moim zdaniem nie budzi zastrzeżeń normatywnych. W jego powstaniu nie dopatrywałabym się wpływów obcych, lecz raczej tendencji do ekonomizacji – nazwa okulary słoneczne jest krótsza niż okulary przeciwsłoneczne.

Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski